SLEDOVÁNÍ A STAHOVÁNÍ NA TĚCHTO STRÁNKÁCH
JE UMOŽNĚNO POUZE PŘIHLÁŠENÝM UŽIVATELŮM!



V případě, že vám naše skrývací lišty s obsahy nefungují, zkontrolujte, zda-li jste přihlášeni.


Děkujeme za přečtení.




Letíme do Japonska

Dneska mě tak napadlo, že bych mohla napsat o tom, jak se vydat do Japonska, obzvláště pro někoho, kdo třeba ještě letadlem neletěl, nebo neabsolvoval nějakou delší cestu.
Při kupování letenek doporučuju prohlížet stránky přes Google inkognito kartu. Neukazuje vám to pak vyšší ceny, když danou destinaci vyhledáváte podruhé. Mě se osvědčila stránka Student agency, kde to přesně najde lety+odlety v dny, které si zvolíte, a taktéž to seřadí ceny od nejlevnějšího. Platit se tam dá kartou, a letenka vám přijde do emailu.
A na kolik taková sranda vyjde? Já jsem si například kupovala letenku vyloženě ze dne na den, a vyšla mě na nějakých 14,000kč. Pokud si chcete zakoupit letenku dopředu, třeba s odletem za 5měsíců, vychází to skoro stejně, vyjímkou jsou letenky během sezóny, což je tak červenec-srpen, kdy bývají dražší (ten rozdíl bývá 2-3,000kč). Tyhle letenky jsou i zpáteční, protože s pasem či turist. vízem vždycky musíte mít zpáteční letenku. Pokud nemáte zpáteční letenku, nemusí vás vpustit do země (což samozřejmě neplatí v případě, že máte nějaké pracovní či jiné vízum). Jednosměrná letenka není o polovinu levnější, vychází tuším okolo 11.000kč.

A teď narážíme na otázku, jakou letenku si vybrat, a jakou společnost zvolit. Kdysi bývaly přímé lety z Prahy do Tokya skrz japonské aerolinky ANA, ale tahle linka byla zrušena - Nicméně, měli by ji zase v průběhu tohohle roku obnovit. Přímý let bývá dražší, tenkrát to vycházelo na 16-17,000kč. Pokud tedy zvolíte nejlevnější letenku, většinou vás čeká nějaký transfer, čili přestup. Vždycky je dobré se podívat, kolik hodin máte mezi jednotlivými transfery, protože někde se to buď nedá stihnout, anebo někde byste zase museli čekat např. i 14hodin. Většinou transfer zabere tak kolem hodiny, protože ty letiště jsou obrovské, a kolikrát je problém, než se zorientujete. Pokud odlétáte z Prahy, zkontrolují vás v Praze, a pokud máte transfer v zemích Schengenského prostoru, už vás kontrolovat nebudou, jen rychlovka projdete s pasem přes celníka na přepážce, a čeká vás až finální kontrola v Japonsku. Pokud máte transfer např. v Šanghaji, tam vás zase budou kontrolovat i s celým odbavením, což konkrétně v Šanghaji probíhá opravdu komickou cestou - celníci tam prakticky neumí anglicky, takže číňany posílají na jednu stranu, a cizince na druhou, poněvadž absolutně netuší, jestli máte transfer, nebo cestujete do Šanghaje. Mě se tak podařilo získat vízum do Šanghaje na 3dny, protože celník nechápal, že tam mám jen transfer, takže mi do pasu plácl vízum, a tím to pro něho haslo - normálně se za víza do Šanghaje musí platit, takže proto to bylo tak úsměvné.
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je lepší vybrat si transfer, který je v Schengenském prostoru, protože se vyhnete dalšímu zdlouhavému odbavení a kontrole. Jestli polemizujete, jaké sedadlo zvolit, nejlepší je u okýnka, protože se o to okýnko můžete opírat, když chcete spát. A pokud máte nějaké panické stavy, jakože které sedadlo je bezpečné, kdyby se něco stalo, tak to je asi jedno. Jedna moje teta vždycky říkala "To máš jedno, kde sedíš. Jak to j***e, tak to j***e celé". Co se týče turistické třídy - jako žádná sláva, ale dá se to přežít. Nezapomeňte si vzít nějaké pohodlné oblečení, a taky v letadlech bývá dost zima - na nějakém kratším letu se to moc neprojeví, ale do Asie je to dálka. V letadle jsou u dálkových letů k dispozici deky a polštáře.
Letiště můžete vybrat buď Narita, nebo Haneda. Haneda je v Tokyu, kdežto Narita airport je od Tokya ještě tak minimálně 1-2 hod. cesty autem.
Takže, pokud už jste vybrali den odletu a den příletu, zbývá jen vybrat, se kterou společností chcete letět. Pokud zvolíte japonské aerolinky ANA, můžete se těšit na opravdu příjemný let a obsluhu. Když jsem naposledy letěla s ANA, měla jsem transfer ve Frankfurtu, a měla jsem na ten transfer necelé dvě hodiny + ve Frankfurtu na letišti jsem nikdy nebyla, a zrovna Frankfurtské letiště je fakt gigantické. Ale, po přistání u letadla čekala nějaká japonka, tak jsem za ní šla, ona si mě odškrtla na seznamu, počkali jsme na dalších asi 10 japonců, a ona nás hromadně jak v první třídě na výletě odvedla přímo na ten gate, který jsme potřebovali. Takže žádný stres, protože jsem nemusela panikařit, jakože rychle, kde je kuřárna, a rychle, kde je záchod, a rychle, kde mám ten transfer. Taky můžu říct, že v letadly ty letušky skoro pořád chodí, a ptají se, jestli nechcete něco na pití, nebo jestli jste ok.
Mám zkušenosti i s jinýma aerolinkama, a myslím, že za mě jako nejhorší vítězí AirFrance. Jednou mi zrušili komplet celý let, musela jsem čekat na jiné letadlo, a absolvovat další transfer kdesi v Bruselu či kde. To se mi mimochodem stalo právě při cestě z Japonska. A když jsem s nima letěla naposledy do Japonska, protože to byl ten nejbližší let, tak zase kalamita. Obsluha v letadle na bodu mrazu, za celý ten let, který trvá okolo 12 hodin, žádná letuška neprocházela, jestli lidi něco nechcou, nebo tak. Jen roznesli večeře, pak svačinky, ráno snídani, a to bylo vše. A nejhorší na tomhle letu bylo, že to letadlo bylo najebané francouzema - na tu svačinku v letadle dávali jakýsi hrozně smradlavý sýr - a nějaká s prominutím "p**a", která seděla za mnou, neměla samozřejmě lepší nápad, než si ten smradlavý sýr uložit do tašky na později. Takže skoro půlku letu to v okruhu 5metrů kolem ní smrdělo jak nemyté nohy. Sem myslela, že odpadnu. Další nevýhoda je, že u AirFrance máte do letadla povolené odbavené zavazadlo jen 1x 23kg, kdežto u jiných aerolinek je u těchhle dálkových letů většinou 2x23kg. Takže rada, rozhodně nevybrat AirFrance.
Slušné aerolinky z nejlevnějších letů jsou Lufthansa, KoreanAir, a CHinaEastern - u těchhle nikdy žádný problém, letušky ochotné, a jídlo v letadle taky ok. Ale samozřejmě je určitě spousta dalších aerolinek, s kterýma to nemusí být špatné - doporučuju podívat se na recenze.
Tak, máte letenku, jste na letišti, a co teď~
Já jsem z mojeho prvního letu byla úplně zděšená, navíc mě čekal transfer právě v Šanghaji, a vůbec poprvé jsem letěla letadlem. Ale musím říct, že i letiště v Šanghaji je udělané jak pro debily, takže se nebojte, že se ztratíte. Stačí se jen dívat na cedule, a ono vás to naviguje přímo na ten gate, který potřebujete.
Jak už bylo řečeno, při letu do Japonska jsou většinou povolené dvě odbavené zavazadla 2x23kg, příruční zavazadlo bývá obvykle do 7-10kg, a ještě můžete mít nějakou malou taštičku na doklady a peněženku. Nezapomeňte si u daných aerolinek zkontrolovat velikosti zavazadel, ale většinou to bývá stejné.
Kontrola a odbavení probíhá klasicky - velké kufry dáte v Praze při odbavení na přepážce, a už se o ně celou cestu nestaráte - vyzvednete si je až v Japonsku na letišti. Někdo se mě právě ptal, jestli se ty kufry musí nějak při transferu řešit, ale ne, nemusí. Pokud někde procházíte dalším odbavením a kontrolou, máte už jen příruční zavazadlo.
Při cestě zpátky jsou kontroly obdobné. Zase vás budou kontrolovat tady v Japonsku, a pak v první zemi Schengenského prostoru - nezapomínejte na to, že po příletu do Shengenu budete muset znova projít odbavením a kontrolou, takže musíte opět vyhodit láhve s pitím. Já jsem tak koupila na letišti Coca-Cola Clear, a říkám si, tož dovezu jí mamce, ale právě jsem úplně zapomněla, že budu procházet další kontrolou, takže jsem jí nakonec musela vyhodit.
V letadle je normální, že se asiati zouvají hned, jak si sednou, takže se tomu nedivte. Někteří sebou dokonce mají i papuče a přezouvají se. Potom cesta probíhá tak, že součástí letu je večeře, pak nějaká svačinka, a později snídaně. Většinou bývá na výběr ze dvou jídel. Často v letadle zhasínají, abyste nějak pobrali ten časový posun, protože jak letíte do Japonska, může se stát, že poletíte pořád za denního světla. V letadle rozdávají lístečky, na které musíte napsat, co vezete do Japonska - jsou tam kolonky jestli vezete alkohol, cigarety nebo nějaké umělecké předměty či tak něco, a pak je tam taky kontaktní adresa v Japonsku atd. - ten lísteček je v angličtině. Při vysednutí na letišti se první prochází přes celníka, který vám zkontroluje pas, a udělá si scan vašeho ksichtu. Pak si vyzvednete kufry, a jdete k dalšímu celníkovi, který zkontroluje ten lísteček s tím, co vezete, zeptá se vás na účel návštěvy, jak dlouho chcete zůstat, a haleluja, jste oficiálně v Japonsku.
Pokud se rozhodnete cestovat do Japonska, díky smlouvě s ČR tady nepotřebujete žádné turistické vízum, jen platný cestovní pas. Při přistání vám celník do pasu plácne razítko, které vás opravňuje k pobytu na 90dní. Tj. přiletíte prvního června, tak máte razítko s datem do prvního září, což znamená, že nejpozději prvního září musíte opustit zemi.
Na takovýto typ turistického víza můžete pobývat v cizí zemi max 90 dní za půl roku. Bere se to za posledních 6 měsíců, ale není problém, pokud se rozhodnete zůstat déle, jet zpátky do ČR, a zase se vrátit. Takže pokud vyčerpáte tři měsíce, můžete letět do ČR, a za 3dny se zase vrátit zpátky na další tři měsíce (Doporučuje se návrat do domovské země, protože pokud byste chtěli letět např. do Korei a zpět, mohli by to považovat za podezřelé). Většinou celníci neřeší druhý vstup do země, kdybyste ale tohle chtěli udělat potřetí, tak už není jisté, zda by vám vstup do země umožnili, a mohlo by se stát, že by vás na vlastní náklady poslali zpátky. Někde na stránkách je psané, že většinou 180 dní je maximum na půl roku, pak se musí počkat dalších 6 měsíců, a až pak znova můžete navštívit danou zemi. Někde je zase psané, že na tom nezáleží, ale v podstatě to celé závisí na celníkovi, který vás bude kontrolovat. Já jsem to ověřovala přes ambasádu, a je to opravdu jen 90 dní na půl roku, max.180 dní, pokud vycestujete do domovské země, a celník vás pustí podruhé na dalších 90 dní.
Tak, dnes opět končím, a přikládám pár fotek.
M.


Anime-Manga.cz
Anime-Manga.cz
Anime-Manga.cz
Letiště Haneda

4
Průměr: 4 (1 hlas)